Polska coraz mniej widoczna na rynku węgla

Coal train running in the midwest.
Choć na przestrzeni ostatnich kilku lat obserwować można trend spadkowy w wydobyciu węgla, to na rynku Unii Europejskiej Polska jako producent węgla wygląda naprawdę nieźle. Według Centrum Adama Smitha w 2009 roku Polska odpowiadała za 60% całkowitej produkcji węgla w UE, a Kompania Węglowa jest największym producentem węgla w całej Europie.

Przechowywanie opału to dla niektórych wielki problem, zwłaszcza, jeśli ktoś nie posiada piwnicy lub dużej kotłowni. Mimo wszystko jeśli chcemy przechować drewno to najlepiej na dworze. Wtedy najlepiej schnie. Drewno porąbane na szczapy powinno być ułożone dachówkowo, jedna na drugiej. Ten system doskonale się sprawdza, gdyż woda opadowa będzie spływała po jego powierzchni na zewnątrz stosu. Drewno można też składować pod wiatą. Nie mniej jednak jej boków nie należy niczym osłaniać, aby opał mógł być owiewany świeżym powietrzem. Dzięki temu drewno będzie schło szybciej i bardziej równomiernie.
Ci którzy ogrzewają swoje domostwa węglem na pewno zastanawiają się, jakie ceny na węgiel będą obowiązywały w sezonie 2012/2013. Otóż węgiel przeznaczony dla elektrowni czeka najgorszy kwartał od ponad trzech lat. Ceny węgla szaleją i nie wiadomo kiedy nastąpi stabilizacja. Spowalniająca gospodarka Chin stara się redukować popyt na prąd a jednocześnie utrzymuje duże zapasy w swoich portach i zwiększone dostawy do Azji. Specjaliści prognozują, że nadchodzi koniec taniej ropy i wzrost znaczenia gazu. Kryzys finansowy spycha kwestie energetyczne na dalszy plan, mówi się, że era taniej ropy minęła, a gaz zyskuje na wartości jako paliwo. z tymi paliwami powiązany jest również węgiel – nie ma się więc co dziwić, że wahania na rynkach maja wpływ na ceny węgla.
Wśród kotłów na paliwo stałe możemy znaleźć całą gamę różniących się pomiędzy sobą piecy pod względem nie tylko wielkościowym ale i technologicznym. Nie możemy kupić przecież kotła do spalania węgla i palić w nim drewna ponieważ palenie to, będzie miało bardzo niską wydajność a my i nasi domownicy nie nadążymy wrzucać drewna gdyż w typowym piecu na węgiel bardzo szybko się on spali.
4 grudnia była „Barbórka”.
