Ceny węgla w 2012 roku

 

Ci którzy ogrzewają swoje domostwa węglem na pewno zastanawiają się, jakie ceny na węgiel będą obowiązywały w sezonie 2012/2013.  Otóż węgiel przeznaczony dla elektrowni czeka najgorszy kwartał od ponad trzech lat. Ceny węgla szaleją i nie wiadomo kiedy nastąpi stabilizacja.  Spowalniająca gospodarka Chin stara się redukować popyt na prąd a jednocześnie utrzymuje duże zapasy w swoich portach  i zwiększone dostawy do Azji.  Specjaliści prognozują, że nadchodzi koniec taniej ropy i wzrost znaczenia gazu. Kryzys finansowy spycha kwestie energetyczne na dalszy plan, mówi się, że era taniej ropy minęła, a gaz zyskuje na wartości jako paliwo.  z tymi paliwami powiązany jest również węgiel – nie ma się więc co dziwić, że wahania na rynkach maja wpływ na ceny węgla.

Co kształtuje ceny węgla?

Ceny węgla energetycznego w australijskim porcie Newcastle, czyli benchmark dla Azji, wynosiła 22 czerwca 83,10 dol. za tonę, co oznacza spadek ceny węgla o 20% w ciągu kwartału. Mało prawdopodobne, aby Chińczycy zużyli na tyle szybko swoje zapasy, by ceny zmieniły się w ciągu trzech miesięcy.  Chiny, które pozyskują 75% prądu z węgla, na razie nie przyjmują nowych dostaw. Ilość węgla na składowiskach portowych w Newcastle jest największa od 2008 r. a zapasy w elektrowniach prawie 50% wyższe niż rok temu. Produkcja prądu z węgla spada w kraju będącym największym konsumentem tego paliwa, z uwagi na to, że przybywa instalacji hydroelektrycznych. Rośnie też eksport z RPA i USA.

 Ceny węgla na świecie

Jak wynika z prognoz i oszacowań ogłoszonych między 15 maja a 25 czerwca przez analityków Standard Chartered, Barclays, Macquarie Group, UOB-Kay Hian, Australia & New Zealand Banking Group, Societe Generale oraz Nomura Holdings, średnie ceny węgla w tym roku będzie się wahać pomiędzy 101 dol., a 109,90 dol.

Ceny mogą się ustabilizować, jeśli kopalnie ograniczą produkcję, twierdzi analityk oddziału UBS w Sydney Tom Price. W Indonezji będącej największym eksporterem węgla energetycznego na świecie, wskutek spadku cen co najmniej 10% producentów prowadzi wydobycie poniżej kosztów, jak podaje Australia & New Zealand Banking Group.

Najbardziej prawdopodobnym katalizatorem stabilizacji ceny węgla i odbicia od obecnego poziomu jest znaczne ograniczenie produkcji w kopalniach o najwyższych kosztach. W USA już doszło do cięć, a wkrótce nadejdzie kolej najprawdopodobniej na kopalnie w Australii.

Prawie każdy chiński port ma rekordowe zapasy na hałdach. W Chinach spadają ceny węgla wskutek “panicznej wyprzedaży” importowanego węgla, która nie zatrzyma się przed sierpniem. Ceny w porcie Qinhuangdao mogą wedłu niego spaść do 600 juanów. -. Qinhuangdao i Guangzhou są pełne, nie ma gdzie rozładować nadchodzących statków, co powoduje znaczne spóźnienia i wzrost opłat za przestój statków. Pośrednicy sprzedają ze stratą, ceny węgla lecą więc na łeb na szyje.

Wzrost krajowego wydobycia i infrastruktury do transportu węgla przewyższa popyt, jak twierdzą eksperci banku Sanford C. Bernstein & Co. Według chińskiego urzędu ds. energii w tym roku zdolności produkcyjne węgla wzrosną o 200 mln ton czyli dwa razy więcej niż w 2011 r.

 

A ceny węgla w Polsce?

Na pewno czekają nas kolejne podwyżki cen paliw, a złoty rośnie w siłę. Paliwa drożeją i wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie nie będzie taniej, tylko wręcz przeciwnie. Nasza waluta rośnie w siłę, a uwagę rynku przykuć mogą dane ze Stanów Zjednoczonych i wydarzenia w Azji.

Składy opału w Poznaniu obiecują, że będą się starały utrzymać ceny węgla z poprzedniego sezonu, które i tak wielu klientom wydawały się wysokie. Jest na to szansa, bowiem kopalnie nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa w kwestii ceny węgla.

Zostaw komentarz