Akcyza i nowe przepisy

20 września, wejdą w życie zmiany upraszczające formalności związane z akcyzą na węgiel. Wielu odetchnęło z ulgą i powiedział nareszcie. Wycofane zostaną dokumenty dostawy węgla w trakcie jego transportu, a końcowi odbiorcy już nie będą musieli prowadzić ewidencji obrotu.  Przypomnijmy, że akcyza na węgiel i koks do celów opałowych została wprowadzona z początkiem 2012 roku, co znacznie utrudniło życie zarówno sprzedającym jak i kupującym. Zwolniony z niej został tylko węgiel do produkcji prądu oraz dla gospodarstw domowych. Aby skorzystać ze zwolnienia z akcyzy, pośrednicy i odbiorcy – także ci drobni – musieli załatwić wiele dokumentów. Dotyczyło to również górników i emerytów, którzy odbierali tzw. deputaty węglowe, oraz właścicieli domów ogrzewanych węglem.

 Stare rozwiązania akcyzowe

Rozwiązania wprowadzone w 2012 roku były bardzo krytykowane przez uczestników rynku węgla jako zbyt zbiurokratyzowane. W lipcu tego roku Sejm na szczęście kupujących i sprzedających znowelizował stosowną ustawę, wprowadzając znaczne uproszczenia.

 

Rzeczniczka katowickiej Izby Celnej Grażyna Kmiecik, poinformowała, że 20 sierpnia zmienione przepisy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw, a w życie wejdą miesiąc później, czyli 20 września 2013 r.

Wykopaliście u nas:

  • akcyza na węgiel w 2019 roku zmiany

Zostaw komentarz