Węgiel ? A skąd on się wziął?

 Używamy go do ogrzania naszych domostw, wykorzystywany jest również w medycynie, węgiel brunatny coraz częściej wykorzystywany w rolnictwie i ogrodnictwie jako naturalny nawóz, ale skąd on się wziął?

Węgiel to substancja palna w formie stałej i jest pozostałością po lasach, które rosły w erze paleozoicznej 250-300 milionów lat temu. Z powodu zmiany klimatu zostały one zatopione przez wody mórz. Gigantyczne drzewa przykryły potem warstwy ziemi i skał, odcinając też dopływ powietrza do nich.

Pod wpływem ogromnego nacisku przez duże ilości piasku i kamieni na butwiejące pokłady drewna, warstwy drewna uległy podgrzaniu. W pierwszej kolejności wytworzył się z nich torf, a następnie pod wpływem ciepła oraz ciśnienia utworzył się węgiel brunatny, a setki tysięcy lat później utworzył się węgiel kamienny.

 Węgiel doceniany wczoraj i dziś

Węgiel do dziś stanowi ważny surowiec paliwowy i mimo, że powstał w miejscu, gdzie 250 milionów lat temu rosły gęste puszcze, to dziś należy do grupy nieodnawialnych źródeł energii, do której należą również obok węgla brunatnego, węgiel kamienny, ropa naftowa, torf oraz gaz ziemny. W dzisiejszym świecie zaawansowana technika i w zasadzie wszystko co nas otacza funkcjonuje dzięki wytwarzaniu ogromnej ilości energii. W celu wytworzenia tej energii sięga się do rożnych jej źródeł, a węgiel zarówno brunatny jak i węgiel kamienny jest jedną z nich.

 Nieodnawialne źródła energii niestety mają jeden minus, mianowicie kiedyś się skończą. Ostatnie doniesienia w tej kwestii biją na alarm, że ilość tych zasobów jeśli chodzi o węgiel kamienny, węgiel brunatny czy też ropę naftową są policzalne i kurczą się z roku na rok. Dlatego coraz więcej państw nawołuje do tego aby korzystać z odnawialnych źródeł energii, jakimi są choćby farmy wiatrowe.

 Trochę historii

Człowiek zaczął eksploatować węgiel ok.XV wieku. To właśnie wtedy pojawił się transport konny, jak również kołowrót pozwalający na wydobycie urobku. W zasadzie na przełomie wieku XVI i XVII nastąpił rozwój przemysłu górniczego. Z czasem zaczęto wykorzystywać energię wodną do nawadniania szybów kopalnianych oraz ich napowietrzania. Dzięki tym wynalazkom Anglia stała się w owych czasach największą potęgą i zyskała sobie zaszczytne miano lidera w wydobywaniu i eksporcie węgla kamiennego. Odbiorcami głównie były państwa europejskie takie jak Niemcy, Francja, Czechy oraz Polska. Węgiel znalazł swoje zastosowanie i uznanie również wśród plastyków. Szkice węglem to często podkład pod obraz z martwą naturą.

 W wyniku tej rewolucji przemysłowej w XVII wieku zyskał popularność również węgiel brunatny. Początkowo wykorzystywany był jako paliwo do silników parowych, ale z czasem cieszył się coraz bardziej uznaniem jako cenny surowiec do ogrzewania domostw (kalkulator kosztów ogrzewania domu). Prymitywne kotły, czy też piece w tamtych czasach powodowały, że tanie palenie węglem brunatnym wiązało się z dużą ilością zanieczyszczeń takich jak sadza i dym. Z czasem znaleziono dla węgla brunatnego również zastosowanie jako surowiec do produkcji koksu oraz w metalurgii.

?TaniePalenie. Węgiel Poznań skład opału

Wykopaliście u nas:

  • skąd sie wziął wegiel brunatny
  • skad sie wziął węgiel

Zostaw komentarz