Polski węgiel z Poznania

 

W Polsce wydobywa się zarówno węgiel kamienny jak i węgiel brunatny. Węgiel brunatny to skała osadowa, która powstała w trzeciorzędzie w erze kenozoicznej ze szczątków roślin obumarłych, które nie miały dostępu do powietrza. Na świecie występują także złoża węgla brunatnego z wieku jurajskiego i karbońskiego. W Polsce węgiel brunatny wydobywany jest w Zagłębiu Konińskim i Zagłębiu Bełchatowskim.

Wiele się mówi o węglu brunatnym. Jest tańszy niż węgiel kamienny. Niestety węgiel brunatny wydobywa się metodą odkrywkową, która prowadzi do degradacji środowiska. Wydobywanie węgla brunatnego zawdzięczamy na ogół małej miąższości osadów.
Odkrywkowa eksploatacja węgla brunatnego powoduje zagrożenie dla środowiska. Przede wszystkim przyczynia się do zniszczenia pokrywy glebowej, obniżenie poziomu wód wgłębnych oraz wzrostu zapylenia powietrza.

Elektrownie zlokalizowane są blisko kopalń nie bez powodu. Głównym powodem tej bliskiej lokalizacji jest to by, umożliwić łatwiejszy pobór wody. Z uwagi na małą kaloryczność i dużą ilość zawartej wody w węglu brunatnym, nie za bardzo nadaje się on do transportu i jest wykorzystywany w zlokalizowanych w pobliżu elektrowniach. Wydobywany w Polsce węgiel kamienny jest bardzo dobrej jakości i możemy zakupić go na składzie węgla w Suchym Lesie lub Smochowicach.

Właśnie z uwagi na kaloryczność do ogrzewania domostw polecany jest bardziej węgiel kamienny. Jeśli węgiel brunatny będzie leżakował na podwórku lub w piwnicy wyschnie i straci na tonażu, dlatego też odchodzi się od węgla brunatnego. Węgiel kamienny z dostawą do domu można u nas zamówić składając zamówienie telefoniczne z 1-2 dniowym wyprzedzeniem. Polski węgiel posiadamy w dobrej cenie!

Wykopaliście u nas:

  • akcyza na węgiel 2018 -zmiany
  • wegiel kopoalny ciekawostki

Zostaw komentarz