Akcyza Paraliżuje Składy Węglowe

Tuż przed końcem roku rząd zafundował nam nową ustawę dotyczącą handlu węglem i akcyzy. Efektem było to, że nowa ustawa o podatku akcyzowym od węgla i koksu praktycznie wstrzymała handel paliwami stałymi. W około 10 tys. Składów opałowych spadła sprzedaż nawet do 10%, co daje szacunkową wartość na kwotę 75 mln złotych. We wszystkich składach handel węglem kamiennym, węglem brunatnym, koksem, właściwie wstrzymano. Przedsiębiorcy tej branży mają wiele pytań odnośnie akcyzy, a powtarzające się pytania są następujące: jakie dokumenty powinni mieć, jaki jest wzór dokumentu dostawy oraz kto jest zwolniony z akcyzy? Problem pojawił się w interpretacji świeżych przepisów, które weszły w życie tuż przed końcem roku. Akcyzę muszą rozliczać sami sprzedawcy i to oni winni sprawdzać, kto jest z tej akcyzy zwolniony, a kto nie.

Skład Opału

w Poznaniu przy ul. Łebskiej zebrał najczęściej poszukiwane dokumenty przez inne Składy Węglowe

Zarówno składy jak i kopalnie czekają na jasną interpretację przepisów. Kompania Węglowa uruchomiła specjalną infolinię, na którą można zadzwonić i uzyskać informację dotyczące akcyzy na węgiel. Zatem nie pozostaje nic innego jak tylko czekać. Poniżej zamieszczamy wzory zebranych przez nas dokumentów dla osób zainteresowanych.

Akcyza na Węgiel druki

Regulaminy i druki akcyzowe na węgiel 2012akcyz druk

Do wydruku

Zgłoszenie Zwolnienia z akcyzyWzór pisma zgłoszeniowego do Urzędu Celnego

do wypełnienia

Druk AKC-R WzórDruk AKC-R

do wypełnienia

powiadomienie o zamiarze prowadzenia działalności gospodarczej jako pośredniczący podmiot węglowypowiadomienie o zamiarze prowadzenia działalności gospodarczej jako pośredniczący podmiot węglowy

do wypełnienia wersja I

powiadomienie o zamiarze prowadzenia działalności gospodarczej jako pośredniczący podmiot węglowypowiadomienie o zamiarze prowadzenia działalności gospodarczej jako pośredniczący podmiot węglowy wzór 2

do wypełnienia wersja II

dokument - dowód dostawy wyrobów węglowychdokument – dowód dostawy wyrobów węglowych

do wypełnienia

Ewidencja wyrobów węglowych zwolnionych od akcyzyEwidencja wyrobów węglowych zwolnionych od akcyzy

do wypełnienia

drukDokument dostawy wyrobów węglowych

Do wydruku

 

 

Wszystkie powyższe wzory dokumentów zostały przez nas znalezione w internecie.  Każdorazowo należy zweryfikować ich poprawność w odpowiednim urzędzie.

Wykopaliście u nas:

  • sprzedaż węgla nowe przepisy 2019
  • sprzedaż węgla nowe przepisy

Zostaw komentarz