Węgiel i drewno ? ciepło dla oszczędnych
Węgiel i drewno zawsze należały do paliw stałych najtańszych na rynku. Nic w tym dziwnego, że ostatnimi czasy znów wróciły do łask. Piece, czy też może kotły do palenia drewnem lub węglem, produkowane są od dziesięcioleci, jednak co roku pojawiają się nowi producenci i co roku zaskakują nas nowymi rozwiązaniami, jeśli chodzi o sposób palenia paliwami stałymi. Niestety kiedy zdecydujemy się na kocioł, w którym to będzie spalane drewno lub węgiel, udając się do sklepu nie ma nikogo kto udzieliłby kompetentnych rad. Sprzedawcy zwykle udzielają lakonicznych odpowiedzi i niestety nie zawsze prawdziwych. Sami instalatorzy, niekiedy sprawiają wrażenie, jakby się pogubili w tych nowościach technicznych, a przecież to jak zamontować kocioł na węgiel jest sprawą niezwykle istotna pod względem bezpieczeństwa samych domowników. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie kotła na węgiel?
Jaki kocioł wybrać?
Kotły do spalania węgla lub drewna wykonuje się najczęściej ze stali bądź żeliwa, choć te ostatnie rzadziej z uwagi na trudność wyprodukowania ich. Jeśli chodzi o kotły żeliwne to polecane są z konstrukcją członową i do tych kotłów zalecane jest paliwo najlepszego gatunku np. Koks, który pozostawia niewielką ilość popiołu. Kotły stalowe natomiast są niewątpliwie lżejsze i można w nich spalać paliwo stałe gorsze gatunkowo np. Miał. Wykonanie kotła stalowego z blachy i rur kotłowych jest łatwe i dlatego jest duży wybór bo i zakładów ich produkujących jest dużo. Na rynku można nabyć kotły ze spalaniem górnym, dolnym lub łączące oba te sposoby.
Kotły ze spalaniem górnym są najprostszą odmianą kotłów na paliwa stałe. Za kocioł o mocy około 20kW należy zapłacić od 1,5 ? 2,5 tys, a za kocioł żeliwny o takiej samej mocy należy zapłacić do 3,5 tys. Kotły ze spalaniem górnym nadają się do spalania koksu lub węgla, choć niekiedy można nabyć i takie, które przystosowane są również do spalania gazu i oleju opałowego jeśli nabędziemy dodatkowo odpowiedni palnik. Producenci nie polecają spalania w nich miału i troci, węgla brunatnego i węgla kamiennego, którego to spalanie również jest mało efektywne. Choć niska cena tych kotłów zachęcała do zakupu to już podczas palenia użytkownicy przekonywali się, że trudno jest kontrolować proces spalania i regulować ich wydajność. Również ich obsługa jest dość kłopotliwa. Choć dobrze pali się koks to jest on stosunkowo drogi, więc może warto się zastanowić i wybrać inny kocioł do palenia paliwem stałym.
Kotły ze spalaniem dolnym
Za taki kocioł o mocy 20kW należy zapłacić w sklepie 2-3 tys. Są nowocześniejszą odmianą kotłów. Dobrze pali się w nich drewno opałowe, wióry, trociny oraz inne odpady bioorganiczne. Mimo że w zakupie te piece wychodzą nieco drożej to opał do nich można nabyć w niższej cenie, ponieważ dobrze spala się w nich tani węgiel, drewno, to zużywają o kilkanaście procent mniej paliwa, dzięki czemu ich zakup staje się opłacalny. Poza podstawową opłacalnością tych kotłów, co możemy odczuć bezpośrednio w naszej kieszeni są też bardziej ekologiczne, bowiem mają mniejszą emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Spalanie dolne ma również swoje zalety jeśli chodzi o sterowanie procesem spalania oraz regulację wydajności. Następuje to poprzez dozowanie powietrza dopływającego do paleniska co daje dodatkowe efekty przekładające się na mniejsze zużycie opału, choć z założenia nie jest to sterowanie tak efektowne jak sterowanie w piecach olejowych lub gazowych.
?TaniePalenie. Węgiel Poznań skład opału
Zostaw komentarz