Jaki kocioł zamontować w domu? – to decyzja, którą trzeba podjąć prawie że na początku budowy. Jakich błędów unikać? Choć na rynku znajdziemy firmy z doświadczeniem niezależnie od rodzaju kotła. Piec na węgiel to tani i sprawdzony sposób ogrzewania domu.
Z pompą ciepła problemy mogą się pojawić już w momencie projektowania instalacji. Instalacja pompy ciepła jest trochę skomplikowana i nie wystarczy poprawne obliczenie zapotrzebowania na ciepło. Moc pompy zależy od wielu czynników, ale najbardziej od właściwości jej dolnego źródła. Trudno jednoznacznie stwierdzić, jaką moc będzie miało konkretne urządzenie. Trzeba tę moc za każdym razem określić. W tym celu należy wykonać obliczenia oparte na pewnych założeniach. Przyda się wiedza na temat właściwości gruntu, który ma być źródłem ciepła. Jeśli to woda ma być źródłem ciepła, to jest potrzebne badanie wody. Zwykle zaleca się, by moc pompy była nieco mniejsza od obliczonego zapotrzebowania na ciepło. Pompa pracuje wtedy bardziej ekonomicznie i mniej się zużywa.
Założenia nie mogą być jednak zbyt optymistyczne, jeśli chodzi o moc pompy ciepła. Jeśli jest ona zbyt mała, to w domu będzie niestety za zimno. Jeśli jest to pompa powietrzna, to znajdzie się wyjście z tej sytuacji. Można ją wymienić na model o większej mocy, bez konieczności przerabiania instalacji. Jeśli natomiast pod ziemią ułożono zbyt krótką wężownicę lub wydajność studni okazała się za mała, to zaczynamy brnąć w wysokie koszty. Koszt naprawy takich błędów najprawdopodobniej będzie duży, a w najgorszym wypadku może się też okazać, że jest to nie do wykonania. W zależności od rodzaju gruntu jego wydajność cieplna wynosi od 12 do 40 W/m2. Ogólna zasada brzmi, że najmniejsza jest wtedy, gdy ziemia jest sucha i piaszczysta, a największa gdy ziemia jest mokra. Oznacza to, że w zależności od rodzaju gleby niezbędna wielkość wymiennika gruntowego może się różnić nawet trzykrotnie. I tu koszty wykonania mogą być naprawdę różne. Nie bez znaczenia jest nasłonecznienie gruntu. Grunt nie powinien być zacieniony. Jeśli mamy ziemię mokrą to możemy się tylko cieszyć. Nasza radość może jednak trwać do pewnego momentu. Zdarza, się bowiem, że ziemia czasem wysycha. Powodem mogą być na przykład powstające wykopy pod nowe budynki w pobliżu naszej posesji. Wydajność naszej pompy, która przez dłuższy czas dobrze się spisywała, nagle staje się zbyt mała.
Zostaw komentarz