Zanim wykonasz instalację
Ogrzewanie domu to ważna sprawa. Zanim wykonamy jakąkolwiek instalację przeanalizujmy wszystkie za i przeciw. Przed przystąpieniem do budowy jakiejkolwiek instalacji musimy zamówić projekt i załatwić formalności. Wizyty w urzędach i oczekiwanie na ich decyzje, to jeden z najmniej przyjemnych etapów budowy domu. Które urządzenie będzie wymagać od nas pod tym względem więcej zachodu?
Do każdego kotła trzeba dostarczać paliwo. Jeśli zdecydowaliśmy się na gaz, to potrzebna jest do tego specjalna instalacja. Niezbędne jest przyłącze gazu ziemnego lub instalacja zbiornikowa dla gazu płynnego. Gaz ziemny jest dużo tańszy od płynnego, zatem jeśli jest taka możliwość, warto z niego korzystać. Najpierw trzeba się dowiedzieć, czy jest możliwe przyłączenie do sieci gazowej. W tym celu trzeba złożyć odpowiedni wniosek o wydanie warunków technicznych przyłączenia i dostawy gazu. Wniosek taki składa się w rejonowym zakładzie gazowniczym. Z warunków dowiemy się, czy wystarczy budowa samego przyłącza, czy też konieczna będzie rozbudowa gazociągu. To pozwoli także ustalić orientacyjny koszt inwestycji. Jeśli gazociąg biegnie w drodze przylegającej do działki, zazwyczaj wystarczy samo przyłącze.
Zakład gazowniczy ma obowiązek doprowadzić je przynajmniej do granicy naszej posesji. Rozliczenie kosztów takiej inwestycji jest ryczałtowe. Zwykle właściciel posesji pokrywa jedynie część kosztów. Jeśli gazociąg znajduje się w większej odległości (na przykład 100 m), konieczna jest jego rozbudowa. Zakład gazowniczy nie ma jednak obowiązku rozbudowy i nie musi ponosić jej kosztów. W takiej sytuacji inwestycja kosztuje wiele. Raczej indywidualnemu inwestorowi przestaje się to opłacać.
Gaz – kosztowna instalacja
Koszt przyłącza gazu może kosztować nawet ponad 10 000 zł, a rozbudowa gazociągu to koszt kilka razy wyższy. Wiele osób decyduje się więc na inne rozwiązanie – zasilanie kotła gazem płynnym. W tym celu odpowiedni zbiornik trzeba przechowywać na własnej działce. Typowy zbiornik na gaz ma pojemność 2700l i może być ustawiony na terenie działki lub zakopany pod ziemią. To ostatnie rozwiązanie jest dobre, jeśli planujemy korzystanie z gazu płynnego przez dłuższy czas. Zbiornika nie trzeba kupować, może nam go wydzierżawić firma dostarczająca gaz. Należy zatem zacząć od zapoznania się z ofertą dostawców gazu. Warunki dostawy gazu i dzierżawy zbiornika mogą być różne. Dodatkowo dostawcy proponują różnego rodzaju promocje. Umowa obejmuje zwykle montaż instalacji gazowej, czasem także wykonanie projektu, który trzeba dołączyć do zgłoszenia budowlanego w starostwie powiatowym przed wykonaniem instalacji.
A może węgiel?
Jeśli chodzi o instalację gazową i ogrzewanie domu gazem to formalności do załatwienia jak widać jest dużo. Pompy ciepła też wymagają sporo zachodu, a ich montaż wcale nie należy do najtańszych. O wiele prostszym rozwiązaniem jest zamontowanie kotła na węgiel. Instalacja jest prostsza, a montaż kotła na węgiel nie wymaga żadnych pozwoleń. Oczywiście musi to wykonać odpowiednia ekipa z doświadczeniem, ale ogrzewanie domu węglem, to ciągle najtańsze rozwiązanie na rynku.
Zostaw komentarz