Ceny węgla w 2013

Czy klienci w sezonie 2013 mogą liczyć na niskie ceny węgla? Obniżka cen prądu w 2013 roku jest znaczna, więc presja energetyki na obniżenie cen za węgiel jest dosyć duża. Wyznacznikiem są też ceny ARA, czyli ceny węgla kamiennego dostarczanego do europejskich portów w Amsterdamie, Rotterdamie i Antwerpii. Ceny ARA w ostatnim okresie znacznie spadały.

Zdaniem szefa „Bogdanki”, dzisiaj ceny węgla i miału kształtują się na dość niskim poziomie. Według ekspertów w dłuższej perspektywie oczekuje się ich stabilizacji. Niestety nie wyklucza też, że od przyszłego roku za tonę węgla odbiorcy będą musieli zapłacić drożej.

Zatem można dojść do logicznego wniosku, że najlepiej kupować opał na zimę teraz, ponieważ można go nabyć jeszcze w dość korzystnej cenie. Znacznych obniżek w dalszej perspektywie czasowej już nie należy się spodziewać.

Mniej węgla z importu

Do tej pory ceny węgla w dużej mierze kształtował import surowca ze Wschodu, w szczególności z Ukrainy i Rosji. Polski węgiel jest jednak zdecydowanie lepszy jeśli chodzi o jakość. Choć cena węgla tego importowanego niejednokrotnie kusi, to czasem warto się zastanowić nad tym, czy nie lepiej dołożyć kilkadziesiąt złotych i mieć naprawdę lepszy węgiel. Ważną zasadą, która obowiązuje chyba od zawsze, jest to, aby węgiel kupować tylko i wyłącznie w sprawdzonych składach opału. Jeśli jakiś przydrożny skład oferuje cenę za węgiel w sorcie orzech poniżej 700 zl, to należy być podejrzliwym.

 

Zostaw komentarz