Diamenty są z węgla!
Diamenty choć nie wyglądają mają wiele wspólnego z węglem. Miejsca gdzie wydobywa się diamenty, to jedne z ciekawszych miejsc na świecie. Do miejsc takich należy odkrywkowa kopalnia diamentów w Mirny i Udachny w Jakucji (Republika Sacha) na Dalekim Wschodzie Rosji. Miejsca te należą do najbardziej niezwykłych miejsc stworzonych rękami człowieka.
Kopalnie Mirny i Udachnaya to najgłębsze „dziury” wydrążone kiedykolwiek w Ziemi. Nie ma niestety pewnych i dokładnych źródeł dotyczących rozmiarów kraterów. Najczęściej podaje się, że średnica krateru Mirny wynosi ok. 1200 m, a jego głębokość ponad 520 m, podczas gdy Udachny sięga w głąb ziemi na ponad 600 metrów (niektóre źródła mówią o 800 m i 2 km średnicy!).
Ogrom syberyjskich „dziur” trudno sobie wyobrazić. Droga dla ciężarówek i sprzętu do wnętrza kopalni, wykuta w zmarzlinie i skałach na długość ponad 10 km. Warto jeszcze dodać, że temperatura w zimie na dnie kopalń przekracza nawet -55oC.
Kiedy zaczęto wydobywać diamenty?
Odkrywkowe wydobycie diamentów w Jakucji rozpoczęto w drugiej połowie lat 50. XX wieku. To właśnie wtedy odnaleziono złoża na polach kimberlitu. W latach 60- tych wydobycie diamentów sięgało 2 ton rocznie.
W latach 90 – tych kopalnie przejęła firma Alrosa. W 2001 r. zaprzestano wydobycia diamentów w kraterze Mirny. Na chwilę obecną działalność Udachny również jest stopniowo ograniczana na rzecz podziemnych kopalń.
Wniosek tego następujący, diamenty nadal pozostaną w cenie. Nasz skład opalu przy ul. Łebskiej 14 sprzedaje dobrej jakości węgiel kamienny oraz węgiel brunatny, ale gdyby go zakopać na kilkaset lat…. 🙂
Zostaw komentarz