Węgiel do malowania?
Węgiel używany jest nie tylko jako opał ale również wykorzystywany jest w malarstwie. Szkic węglem to technika rysunkowa. Rysunek w tej technice to ciekawy sposob przekazu oraz środek rysunkowy. Dziś kiedy mamy niezliczone ilości materiałów do rysowania i malowania, a w nich pastele, kredki, farby, ołówki, tusze, trudno sobie wyobrazić, że ktoś używa właśnie węgla drzewnego do rysowania. Węgiel jest jednym z najstarszych środków rysunkowych.
Jeśli chodzi o węgiel używany do rysowania, to dzieli się on na twardy, który jest wykonany ze zwęglonych wiórów drzewnych oraz miękki. Miękki węgiel powstaje w wyniku procesu spalania cienkich gałązek wierzby, winorośli, lipy, bukszpanu itp. Podczas spalania jest ograniczony dostęp powietrza.
Szkice węglem
Węgiel używany jest do wykonywania prac graficznych, które nie nie wymagają odwzorowania wielu szczegółów, takich jak np. wielkoformatowe portrety. Rysownicy z chęcią używają węgla do szkicowania martwej natury ponieważ pozwala na swobodną i płynną pracę. Węgiel można używać wraz z kredą lub pastelami. Podczas szkicowania węglem pomocna jest technika rozmazywania. Rozmazywać kreski można za pomocą gumki chlebowej, papierowego ręcznika lub miękkiej szmatki. W ten sposób można usunąć lub podkreślić ślady zostawione przez węgiel, a to niezwykle wzbogaca technikę szkiców węgłowych.
Węglik natomiast to pokruszony węgiel naturalny sprasowany z dodatkiem iłu i środka wiążącego. Sztyfty węglika zostawiają, w odróżnieniu od węgla drzewnego, grubą, twardą kreskę, która jest trudna do wymazania.
Prace wykonane węglem można utrwalić za pomocą fiksatywy.
Zostaw komentarz