Fences to sztuka z 1985 roku napisana przez Augusta Wilsona, której akcja rozgrywa się na Południu. Osadzona w latach 50-tych, sztuka eksploruje doświadczenia Afroamerykanów i relacje rasowe. W tej recenzji omówione zostaną główne tematy sztuki, jak również fabuła. Oprócz tematów, Fences skupia się na relacjach między białymi i Afroamerykanami. Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym czytelnikiem, czy miłośnikiem teatru, Fences z pewnością dostarczy ci satysfakcjonujących wrażeń.

Walka Troi ze Śmiercią

Konflikt między Śmiercią a Troyem uwidacznia się w najgorszych momentach jego życia. Śmierć odwiedza Troya w szpitalu, ubrana w białą szatę i kaptur. Gdy Troy opowiada o tym zdarzeniu, konfrontuje się z własną śmiertelnością i gniewem wobec Śmierci. Śmierć jest diabłem, uosobieniem śmierci, a on nie znajduje spokoju w swoim życiu. Obwinia Śmierć za swoją nieudaną karierę baseballową i to właśnie poprzez swój gniew Troy próbuje przekonać samego siebie, że jest lepszy od Śmierci.

Przez całą powieść, Śmierć pokazuje się na różne sposoby. Troy odnosi się do śmierci kilka razy jako Pan Śmierć. Opowiada historię o walce ze Śmiercią i mówi, że wiedział, że śmierć ma przewagę. W końcu zdaje sobie sprawę, że nie ma kontroli nad swoim życiem, i że nie ma kontroli nad życiem innych. Nie jest jednak w stanie uwolnić się od tego błędnego koła.

Symbolika Śmierci i płotu jest oczywista. Płot reprezentuje karierę Troya, gdyż jego kolor skóry uniemożliwiał mu dotarcie do zawodowych szeregów. Jednak w tym przypadku płot jest bardziej symboliczny niż fizyczny. Pomimo faktu, że ma zakaz gry w profesjonalny baseball, buduje ogrodzenie, aby utrzymać śmierć na dystans. W końcu mu się to nie udaje, traci żonę i syna. Metafora jest jasna – Śmierć jest potężną przeszkodą.

Ostatecznie Troy jest dobrym człowiekiem, ale walka jest jego własną. Jego syn zawsze go rozczarowuje, a on sam nigdy nie był szczęśliwy. Kocha swoją żonę, ale ostatecznie znajduje nową miłość poza swoim małżeństwem. Walka między śmiercią a szczęściem może prowadzić do destrukcyjnych zachowań. Dla Troya jest jednak nadzieja. To właśnie jego podróż. Może nie być łatwa, ale jest zdeterminowany, aby zrobić wszystko, co trzeba, aby uratować swoją rodzinę.

W zmaganiach Troya ze śmiercią dochodzi do dwóch spotkań ze śmiercią. Pierwsze miało miejsce w lipcu 1941 roku, kiedy to spotkał diabła z sierpem. Były to trzy dni i trzy noce, ale ostatecznie Śmierć odeszła w poszukiwaniu sierpa. To spotkanie stało się dla Troya punktem zwrotnym i jest teraz zdeterminowany, aby uczynić je swoim ostatnim. Ale śmierć nie ma litości i śmierć zawsze zwycięży.

Związek Cory i Bono

Związek Cory i Bono przez płot zaczyna się od rozmowy o ojcu Rose. Podczas gdy Troy jest rozproszony przez romans z Bono, Cory uważa, że ojciec jest bardzo zdystansowany. Bono jednak wyjaśnia obu mężczyznom cel ogrodzenia. Podczas rozmowy Cory nalega na odzyskanie pieniędzy od Troya. Gdy Troy odmawia zwrotu, Cory pyta go, dlaczego jest tak lojalny wobec Rose.

W kolejnej scenie Bono wypytuje Troya o jego związek z kobietą. Uważa, że Rose ma chłopaka i że ją zdradza. On jednak upiera się, że chce postawić na pierwszym miejscu swoją rodzinę. Troy pyta Bono, kiedy kupi lodówkę dla Rose, a Bono odpowiada, że dostanie ją, jak tylko skończy ogrodzenie. To sprawia, że Bono opuszcza scenę, ale nie przed próbą uzyskania Troya, aby pomóc mu z ogrodzeniem. Wie, że zajmie mu to sześć miesięcy, aby ukończyć go bez pomocy.

Później, gdy Rose i Troy są budowy ogrodzenia, Rose upewnia się, aby utrzymać Bono w ogrodzeniu. Ona oferuje Bono obiad, ale on grzecznie odmawia, ale dwaj mężczyźni skończyć się dogadać wielki! Bono jest zdenerwowany, że Rose dostał tak blisko Alberta, że nie musiał walczyć z nią o to. Oni nadal się dogadać bardzo dobrze, choć, a dwa wydają się być coraz bliżej.

W czwartym odcinku Bono wyjaśnia znaczenie tytułu „Fences”. Mówi Rose, że powinna zdobyć ogrodzenie, ale nie to w Albercie, bo to odcięłoby ich związek z Albertą. W końcu Bono wyjaśnia, że płoty służą do trzymania członków rodziny blisko siebie. Jednak ogrodzenie między nimi jest ważne dla utrzymania rodziny razem, więc powinni pozostać razem.

Mimo że ojcowie bardzo się różnili, łączyła ich ta sama miłość do synów. Starał się uczynić życie Cory’ego lepszym, ale nie był w stanie tego zrobić, ponieważ w dzieciństwie nie otrzymał odpowiednich wskazówek. Troy był głośny i opowiadał wiele historii, ale także żartował z żony przy Bono. Jednak w trzecim odcinku jego nastawienie się zmienia i zaczyna czuć większą sympatię do Cory’ego.

Uszkodzenie mózgu Gabe’a

Gabe przebywa w szpitalu psychiatrycznym po tym, jak jego głowa została uszkodzona podczas wojny. Wydaje mu się, że jest aniołem Gabrielem. Często odnosi się do świętego Piotra, jakby znał go osobiście. Gabe mówi Troyowi, że jego imię pojawiło się w księdze sądowej w dniu sądu. Widział też w tej księdze imię Rose. Kiedy Troy pyta go, czy zna św. Piotra, Gabe mówi mu, że to z powodu jego uszkodzenia mózgu widział jej imię w księdze sądu św. Piotra.

Gabriel ma w głowie metalową płytkę, którą otrzymał na wojnie. Nie jest w stanie słyszeć, ale wydaje mu się, że jest świętym Gabrielem. Po zobaczeniu Gabe’a w szpitalu, Troy podpisuje dokumenty, aby połowa pieniędzy Gabriela została przekazana do zakładu psychiatrycznego. To jest dobry sposób, aby Troy pomóc Gabe, który jest wdzięczny za jego dar. Gabriel musi czekać na zgodę Troya, ale w końcu się do niego przekonuje.

Oprócz bycia symbolem Troi, płoty symbolizują absurdalność życia Afroamerykanów w Ameryce. Podczas gdy wiele literatury afroamerykańskiej skupia się na niesprawiedliwości i rasizmie doświadczanym przez czarnych ludzi w tym kraju, Gabe reprezentuje absurdalność rządu. Rząd odmawia czarnym ludziom praw, które zawsze im przysługiwały. Po wojennej kontuzji, jego bratu odmawia się dostępu do Major League Baseball.

Rose i Troy martwią się o Gabe’a, ale postanawiają iść do przodu i spotkać się z komisarzem panny Pearl, mimo że Gabe mógł zostać ranny podczas pobytu w wojsku. Troy, oprócz złości, musi podpisać papiery za Gabe’a, które podpisał nie znając prawdy. Podczas ich rozmowy Rose dowiaduje się również, że Troyowi i Gabe’owi urodziła się córka, a jego matka zmarła przy porodzie.

Troy obawia się, że Gabe ma uraz mózgu i w związku z tym cierpi. Pomimo tego, że Gabriel jest alkoholikiem i weteranem wojennym, nadal żyje w stanie psychozy i żyje w świecie marzeń. Ma problemy z racjonalnym myśleniem o swoim stanie, co stanowi dużą część fabuły filmu. Film uczy nas również o skutkach zinstytucjonalizowanego rasizmu.

Związek Troya z Rose

Związek Troya i Rose jest skomplikowany, a momentami wręcz dysfunkcyjny. Troy wykorzystuje swoją pozycję głowy domu do zdominowania Rose i żąda od niej lojalności. Traktuje Rose z miłością, ale jest też osobą przebiegłą, która niedługo po ich ślubie będzie miała kolejne dziecko. Rose przyjmuje to wyzwanie, by wychować dziecko i staje się głosem rozsądku. Sztuka ujawnia wiele zawiłości relacji Troya z innymi kobietami.

Bono, afroamerykański przyjaciel Troya, konfrontuje go z jego romansem z Albertą. Troy przyznaje, że ma romans z nią, ale Bono jest zdeterminowany, aby go zatrzymać. Bono przypomina Troyowi o miłości i zaufaniu Rose dla niego. W zamian stawia Troyowi, że dokończy ogrodzenie dla Rose i obiecuje kupić Rose lodówkę dla Lucille. Oboje są zaskoczeni, gdy Troy zgadza się dotrzymać zakładu.

Romans z Albertą był wynikiem nieumiejętności czytania przez Troya. Troy wykorzystał Albertę, by uciec od bólu związanego z karierą i rodziną. Rose zainwestowała w niego, gdy utknął w miejscu. W rezultacie Troy czuje się zakleszczony i zdezorientowany i oskarża ją o bycie egoistką. Troy próbuje złapać Rose za ramię, ale Rose walczy z nim. Kiedy na miejscu zjawia się Cory, Troy uderza Cory’ego, a Rose zaczyna na niego krzyczeć.

Relacje Troya i Rose z córką są trudne. Córka z poprzedniego małżeństwa, Alberta, umiera przy porodzie i pozostawia Troya na wychowanie Raynell. Rose przyjmuje na siebie odpowiedzialność za wychowanie córki i stara się utrzymać dzieci blisko siebie. Chociaż Troy nie jest jedynym rodzicem w tej historii, jest najlepszą matką dla swoich dzieci. Ich małżeństwo ma wiele wzlotów i upadków. Publiczność będzie mogła identyfikować się z żoną Troya na wiele sposobów.

Cory ma trudności z poradzeniem sobie z niepewnością Troya. Rose próbuje uczynić go bardziej odpowiedzialnym, ale Troy nie chce, by był taki jak on. Cory dorastał z surowym ojcem, który nie okazywał synowi współczucia, a Troy tego nie dostrzega. Ostatecznie związek Rose i Cory’ego jest napięty, a oboje prawie w ogóle nie rozmawiają.

Dane adresowe:

AKTE Ogrodzenia-Plastikowe.pl – sztachety plastikowe – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 61 665 06 06
kom: 784 377 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]