Kotły miałowe i nie tylko
Kotły miałowe posiadają specjalną konstrukcję, która umożliwia spalanie miału węglowego. Za taki piec trzeba zapłacić w sklepie od 3-4 tys. Złotych. Posiadają one specjalne kanały, które doprowadzają powietrze w głąb palącego się paliwa stałego. Jest to niezwykle ważne, gdyż bez tych kanałów miał węglowy nie mógłby się palić. Sprawność kotła podnosi wentylator, który nawiewa powietrze do paleniska, wydłużając w ten sposób drogę spalin. Zatem błędem, który najczęściej popełniają osoby, chcące się zaopatrzyć w piec najbardziej uniwersalny, to kupowanie kotła typowo węglowego i palenie w nim miału.
Wśród wielu rozwiązań dotyczących ogrzewania domu możemy także spotkać się z kotłami zagazowującymi drewno. Taki kocioł to koszt rzędu ok. 5-7 tys złotych. Kocioł ten ma moc 20kW. Piece te potocznie nazywane są holzgas. Obecnie reklamowane są przez producentów jako najnowocześniejsze kotły na drewno. Posiadają one specjalną automatykę, która steruje spalaniem drewna, dzięki której proces spalania zachodzi dwustopniowo. W pierwszej fazie drewno stopniowo się utlenia w pierwszej komorze, gdzie ma ograniczony dostęp powietrza. Procesowi temu towarzyszy wydzielanie się gazu, który przy pomocy nadciśnienia, które wytwarza się dzięki wentylatorowi przedostaje się do drugiej komory paleniska. Tam dopływa dodatkowe powietrze tzw. Wtórne które zmieszane z gazem spala się całkowicie. Drewno żarzy się bezpłomieniowo w temperaturze 800 stopni C. Kotły te przeznaczone i skonstruowane wyłącznie do spalania drewna, mają bardzo wysoką sprawność, bowiem kształtuje się ona na poziomie ok. 90%. Dodatkowym atutem jest minimalna ilość popiołu po takim spalaniu, który można z powodzeniem wykorzystać w ogródku jako nawóz. Kotły na drewno to także duży komfort regulacji, porównywalny nawet do sterowania kotłami olejowymi czy gazowymi, a to głównie z uwagi na to, że posiadają złożone systemy automatycznej regulacji, które pozwalają precyzyjnie sterować temperaturą wody zasilającej. Pamiętajmy jednak, że kotły te zupełnie nie nadają się do spalania wiórów czy też mąki drzewnej. Warunkiem dobrej pracy takiego kotła jest to, aby drewno spalane w piecu było dobrze wysuszone, a polana nie powinny mieć więcej niż 5cm grubości. Jeśli polana nie będą odpowiednio przesuszone to, to zbyt duża wilgotność drewna spowoduje duży spadek wydajności spalania. Nie należy w nich spalać węgla brunatnego, jak również węgla kamiennego.
Kotły retortowe
Tego typu kotły są wyposażone w automatyczny podajnik. Są też zintegrowane z zasobnikiem na paliwo. Specjalne palenisko na paliwo pozwala, na to że spalana porcja paliwa jest dozowana w taki sposób, że kocioł pracuje z mocą niezbędną do utrzymania w pomieszczeniach temperatury takiej jaką użytkownik sobie życzy. Kotły retortowe posiadają wysoką sprawność ale też mają skomplikowaną konstrukcję. Jakie jest ich przeznaczenie? Głównie przystosowane są do palenia węglem ale z rodzaju groszek lub eko-groszek. Na ile starczy zapas paliwa, zależy to głównie od temperatury na zewnątrz. Zwykle jednorazowy zasyp wystarcza na kilka dni, jednak gdy bardzo niska temperatura na zewnątrz utrzymuje się przez kilka dni to paliwo kończy się szybciej. Często kotły retortowe są wyposażone w dodatkowy ruszt, który pozwala spalać paliwo gorszej jakości.
Kotły miałowe z podajnikiem tłokowym
Kotły miałowe z podajnikiem tłokowym są w zasadzie zbudowane podobnie jak kotły retortowe, ale przystosowane są do palenia asortymentu węglowego mniejszego niż eko-groszek tj. miału węglowego. Za kocioł o mocy 20kW w sklepie specjalistycznym należy zapłacić ok. 6,5 ? 8,5 tys zł. Paliwo jest porcjami wpychane przez tłok do komory spalania. Powietrze również jest dostarczane w trochę inny sposób. Podajnik do węgla należy uzupełniać zwykle nie częściej niż raz na dobę. Nowa porcja paliwa zawsze powoduje zsunięcie się popiołu, który pozostał po poprzedniej porcji do specjalnego zbiornika.
Zostaw komentarz