Do kiedy będzie zimno?

Od wielu lat nie wiemy czego się spodziewać po pogodzie. Raz jest zimno, raz ciepło. Nigdy nie wiemy z jaką zimą będziemy mieli do czynienia w danym sezonie. Zawsze mamy nadzieję, ż z niezbyt srogą, bo to oznacza, że mniej węgla będziemy musieli zamówić.

Od 2008 roku trwa Cykl Słoneczny nr 24. Prognozy NASA są złe. 24. będzie najsłabszym pod względem aktywności słonecznej cyklem od stu lat. Choć jeszcze kilka lat temu naukowcy uważali, że będzie to cykl aktywny, to w ostatnich miesiącach można był zauważyć wyraźną rewizję ich poglądów.

 Wszystko zależy od słońca?

Jeśli aktywność Słońca wobec Ziemi będzie spadać, to efekt będzie tylko jeden. Globalne temperatury mogą się obniżyć. Czy zatem epoka lodowcowa już się zaczyna? Wątpliwe, ale w zimnej Polsce nawet kilka stopni ochłodzenia mogłoby wywołać poważne skutki w rolnictwie i ekonomi, a także frustrację ludzi. Weźmy jednak pod uwagę tą bardziej przyjazną perspektywę, że skończy się na obniżce o jeden, może dwa stopnie, tak jak na początku XIX wieku, ale to i tak drastyczna zmiana na niekorzyść, którą przyjdzie nam odczuć na własnej skórze. Mogłoby się wydawać, że to niewiele ale wbrew pozorom jeden, czy dwa stopnie różnicy w skali roku to przepaść. Kako ciekawostkę możemy dodać, że obecnie taką „przewagę” temperaturową ma np. Warszawa nad Sztokholmem.

 Palimy – będzie chłodniej

Jest już nawet nazwa zjawiska, które wg naukowców jest nieuchronne. Okres chłodów, który prawdopodobnie zapanuje już niebawem, będzie nazywał się „minimum Landscheidta”. Niemiecki astrolog i klimatolog-amator Theodor Landscheidt, przewidział już w 1989 roku, że liczba plam na Słońcu zmaleje w XXI wieku, osiągając apogeum w roku 2030. Choć wówczas ani Landscheidta ani jego prognoz nie brano poważnie, dziś naukowcy z NASA wieszczą dokładnie to samo co on ponad dwadzieścia lat temu.

Węgiel można zamówić w naszym składzie opału z transportem do domu. Najlepiej zrobić to przez telefon. Jeśli ma być to węgiel workowany z wniesieniem, trzeba o tym poinformować przy zgłoszeniu.

Zostaw komentarz