Kopalniany węgiel kamienny zawiera ok. 80-90% pierwiastka węgla. Więcej zawiera tylko antracyt ok. 97%, który co prawda też jest zaliczany do węgla kopalnianego ale niestety został już skreślony z listy zasobów geologicznych Polski. Był wydobywany w Polsce stosunkowo przez niewielki okres czasu, bowiem od 1993 do 1998 r, lecz po zamknięciu dwóch kopalń Wałbrzych oraz Viktoria, w innych miejscach nie udokumentowano jego złóż.

Ten cenny surowiec charakteryzuje się tym, że ma czarny kolor, wysokie ciepło spalania oraz duże przewodnictwo prądu. Antracyt daje zatem dużo ciepła, a mało popiołu i pali się wolnym, słabym płomieniem.

Węgiel kamienny choć na pierwszy rzut oka wydaje się jednolity, to jednak różni się między sobą strukturą, twardością no i oczywiście strukturą. Dokonano zatem podziału i wśród węgli kopalnianych wyróżnia się:

  • węgiel włóknisty tzw. Fuzyn

  • węgiel matowy tzw. Duryn

  • węgiel półbłyszczący tzw. Klaryn

  • węgiel błyszczący tzw. Witryn

 

Węgiel kamienny jest na świecie szeroko rozpowszechnionym paliwem i z uwagi na różny sposób spiekalności, ciepło spalania oraz zawartość substancji lotnych i ciśnienia rozprężania wyróżnia się następujące typy:

Węgiel płomienny

Charakteryzuje się dużą zawartością substancji lotnych. Niestety posiada bardzo słabą lub nawet całkowity brak spiekalności. Długi silnie świecący płomień, dlatego wykorzystywany jest w piecach przemysłowych, domowych i generatorach.

Węgiel gazowo-płomienny

Z uwagi na dużą spiekalność oraz dużą wydajność smoły i gazu szeroko wykorzystuje go gazownictwo i koksownictwo oraz przy wytlewaniu paliw (wytlewanie to półkoksowanie, innymi słowy jest to ogrzewanie paliwa stałego bez dostępu powietrza w temp. ok. 550?750°C. Wytlewaniu poddaje się głównie węgiel kamienny i brunatny, z czego otrzymuje się: półkoks, smołę wytlewną i gaz węglowy.

Węgiel gazowo-koksowy

To przede wszystkim średnia rozprężalność, duża wydajność smoły oraz gazu i duża spiekalność. Z powodzeniem wykorzystuje się go w koksownictwie oraz gazownictwie.

Węgiel ortokoksowy

Wykorzystuje się go w produkcji koksu metalurgicznego z uwagi na to, że jest to typowy węgiel koksowy. Posiada dobrą spiekalność, wysokie ciśnienie rozprężania

Węgiel semikoksowy

Zawiera w swoim składzie bardzo mało części lotnych, charakteryzuje go ponad to słaby płomień oraz mała spiekalność. Mimo tak niewielu zalet również znalazł swoje zastosowanie, bowiem wykorzystuje się go w koksownictwie jako materiał do schładzania wsadu węglowego.

Węgiel chudy

Zawiera bardzo mało części lotnych, posiada małą spiekalność oraz krotki płomień

Wykorzystuje się go do ogrzewania domostw (kalkulator kosztów ogrzewania domu) oraz do pieców przemysłowych i generatorów.

Węgiel antracytowy

To mała zawartość części lotnych oraz słaba spiekalność. Uważane jest za paliwo specjalne.

Antracyt

To również paliwo specjalne. Posiada małą zawartość części lotnych oraz brak zdolności spiekania.

W wydobyciu węgla kamiennego na świecie przoduje Rosja. Największe złoża to Zagłębie Pieczorskie oraz kuźnieckie, tunguskie i leńskie. Na drugim miejscu znajduje się Wielka Brytania ze złożami w Yorkshire, Durham oraz Derbyshire. Trzecie miejsce należy do Niemiec ? Zagłębia Ruhry oraz Saary.

Zarówno węgiel kamienny, jak i tani węgiel brunatny można zakupić w Składzie Opału w Poznaniu.

?TaniePalenie. Węgiel Poznań skład opału

Wykopaliście u nas:

  • antracyt węgiel

Zostaw komentarz