Problemy z sąsiadem – Jak je rozwiązać?

 

Radość z zamieszkania w nowym domu może przyćmić konfliktowy sąsiad. Sąsiad który hałasuje, śmieci, zalewa naszą działkę może uprzykrzyć nam życie.

Kupno działki i budowa domu to zazwyczaj decyzje na całe życie. Dlatego trzeba wszystko dokładnie sprawdzić (nie tylko pod względem prawnym) i spróbować się dowiedzieć, jakich będziemy mieli sąsiadów. Warto więc się przyjrzeć ich nieruchomościom i zwrócić uwagę, czy jest na nich porządek, czy ukształtowanie terenu działek nie grozi nam podtopieniem. czy nie czuć jakichś nieprzyjemnych zapachów. Jeśli zamierzamy ogrzewać nasz dom paliwem stałym takim jak węgiel, ekogroszek, czy miał pamiętajmy, że nie są to przyjemne zapach zwłaszcza przy rozpalaniu pieca. W sytuacji odwrotnej jeśli my nie chcemy wdychać dymu z komina to najlepiej sprawdzić to czym palą sąsiedzi. Najlepiej jeszcze przed zakupem działki porozmawiać z przyszłymi sąsiadami – wypytać, jak im się mieszka, zapytać o okolicę i czym palą, czy grunt nie jest podmokły, o uzbrojenie terenu itp. Gorzej, gdy w sąsiedztwie nie ma jeszcze domów. Wtedy nie wiadomo, kto nam się trafi za płotem niestety. My możemy zamontować taki rodzaj ogrzewania na jaki się zdecydujemy, a kolejny sąsiad będzie musiał to zaakceptować jeśli chce mieszkać obok nas. Konflikty sąsiedzkie są zazwyczaj nie do przewidzenia i nie do uniknięcia. Pamiętajmy jednak, że aby skutecznie walczyć z dokuczliwym sąsiadem, sami musimy być w porządku wobec prawa. Robienie sobie nawzajem na złość i odpłacanie sąsiadowi pięknym za nadobne zwykle prowadzi tylko do nasilenia konfliktu, eskalacji oskarżeń, pretensji i uciążliwości.

Wkraczanie na drogę procesów sądowych w sprawach sąsiedzkich też me jest najlepszym rozwiązaniem z uwagi na ich długotrwałość, koszty oraz trudności z wyegzekwowaniem wyroków. Lepiej więc próbować się porozumieć, a gdy nie jest to możliwe – sięgnąć do przepisów i instytucji, które mogą nam pomóc.

Przebieg granicy posesji

Najczęściej sytuacje konfliktowe w stosunkach sąsiedzkich dotyczą przebiegu granicy, sadzenia przy niej drzew, kierunków odpływu wód opadowych, prowadzenia robót budowlanych, zakłócania (również przez szczekającego psa) i porządku. Rozwiązania większości z tych problemów można szukać w przepisach prawa. Warto ponad wszelką wątpliwość mieć płot. Dziś na rynku mamy duży wybór ogrodzeń i możemy wybrać nawet niedrogi,a za to łatwy w utrzymaniu np. płot plastikowy.

 

Zostaw komentarz