Malarstwo górników

Malarstwo naiwne to malarstwo proste w wyrazie i w przekazie, choć często uchwycona jest na nich duża szczegółowość. Malarstwo naiwne szczególnie rozwinęło się w Polsce na Śląsku, gdzie górnicy po ciężkiej pracy w kopalni często dla relaksu i odpoczynku chwytali za pędzel. Zbiory śląskiego malarstwa naiwnego rozproszone są po cały regionie. Dzięki współpracy kilku muzeów, m.in. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Miejskiego w Zabrzu możemy podziwiać “Górniczy Śląsk w sztuce naiwnej”.

 

Malarstwo sławnych górników

Ta publikacja to album trzystustronnicowy, który prezentuje bardzo szerokie spektrum malarstwa naiwnego na Śląsku, a na jej kartach odnajdujemy takie nazwiska jak: Ludwik Holesz, Romuald Nowak, Paweł Wróbel, Ewald Gawlik czy Erwin Sówka.

Sztuka przedstawiona w albumie to malarstwo nazywane sztuką naiwną, czasem art brut. Nie mniej jednak sztuka ta wydaje się być bardzo świadoma. Cały album pokazuje inną sferę życia górników, najbardziej typowego zawodu Śląska, ktory polega na ciężkiej pracy, mianowice wydobywaniu węgla.

Artyści, których prace znajdziemy w albumie to osoby ściśle związane ze górnictwem. Po pracy pod ziemią, po południu uciekali w zupełnie inny świat, świat dzieciństwa i fantazji, kóry wyrażali przy pomocy pędzla.

Album “Górniczy Śląsk w sztuce naiwnej” jest też hołdem dla dawnego Śląska, który już niestety odchodzi w zapomnienie.

 

Zostaw komentarz