e5nbwvcxe_f „Barbórka” – Polska tradycja | Węgiel

„Barbórka” – Polska tradycja

http://wegiel.edu.pl/wp-content/uploads/Czapka_gornika.gif 350w" sizes="(max-width: 250px) 100vw, 250px" />4 grudnia była „Barbórka”.

Skład opału Poznań postanowił uczcić święto górników symbolicznym gratisowym workiem węgla dla pierwszego klienta w tym dniu. To polskie święto przeszło do tradycji i obchodzone jest co roku w dniu św. Barbary, która jest patronką górników.

Na przestrzeni lat święto to obchodzone było w Polsce bardziej i mniej hucznie. Zwykle święto ?Barbórki? rozpoczyna się wczesną poranną mszą w kościele, obok figurki św. Barbary, a następnie orkiestra górnicza maszeruje grając hymn górniczy przez osiedla górnicze. Górnicy są w tym dniu odświętnie ubrani w swoje mundury galowe. Popołudniu, w tym dniu zwykle odbywają się liczne imprezy, bale, biesiady piwne z udziałem górników oraz ich rodzin.

Choć wydaje nam się, że ?Barbórka? kiedyś była obchodzona huczniej, to polskie górnictwo wcale nie wyblakło na tle minionej epoki. Surowce mineralne w tym: węgiel brunatny oraz węgiel kamienny, a także miedź, gaz ziemny, ropa naftowa wydobywane są na bardzo wysokim poziomie.

Kim była św. Barbara?

Żyła w III wieku. Św. Barbara była córką bardzo bogatego i wpływowego kupca. Kupiec ten był poganinem i za wszelką cenę chciał uchronić swoją córkę przed chrześcijaństwem. Barbara utrzymywała jednak kontakty z chrześcijanami i nawet w tajemnicy pod pretekstem budowy łaźni, wybudowała małą kapliczkę. Mimo surowych i dotkliwych kar trwała w swojej wierze. Zamknięta w murowanej wieży przez ojca i odcięta od wszystkich, przyjmowała nauki od prywatnych nauczycieli. Za ich sprawą przyjęła również chrzest. Ostatecznie za nieposłuszeństwo została wydana władzom przez ojca i ścięta mieczem w wieku lat 36. Wg. Tradycji poniosła śmierć męczeńską. Uważana później za orędowniczkę i wspomożycielkę ustanowiono ją świętą. Wg wierzeń i tradycji pomagała chorym przy konaniu i prowadziła do Boga. Górnicy wybrali ją na swoją patronkę, jako ludzie wykonujący niebezpieczny zwód. Św. Barbara jest również patronką marynarzy, saperów i artylerzystów.

Najstarsza rzeźba przedstawiająca św. Barbarę pochodzi z roku 1689 i można ją obejrzeć w kopalni soli w Wieliczce. Kult św. Barbary zaczął rozwijać się od VI wieku. Wtedy to zostały sprowadzone jej relikwie do Konstantynopola praz cesarza wschodniorzymskiego Justyniana I Wielkiego, a niedługo później postawił świątynię ku jej czci. Obecnie jej relikwie są trochę rozbite po świecie bowiem jedna część znajduje się w skarbcu bazyliki św. Jana na Leteranie w Rzymie, a druga część w kościele Najświętszej Marii Panny w Transportinie w Neapolu.

„Barbórka” dawniej i dziś”

Ulubione święto Edwarda Gierka kiedyś było obchodzone bardzo hucznie. I sekretarz KC PZPR, za punkt honoru stawiał sobie uczczenie tego dnia i podziękowanie z wielką fetą wszystkim górnikom za ich niebezpieczną pracę oraz trud związany z wydobywaniem węgla w niebezpiecznych warunkach. ?Barbórka? obchodzona była nawet w szkołach i przedszkolach, w których to w całej Polsce były organizowane akademie. Dziś ?Barbórka? obchodzona jest skromniej.

Dzień górnika jest obchodzony od IX wieku. Polskie kopalnie zatrudniają ok. 114 tys górników, a więc tradycje związane z ?Barbórką? nie tak szybko wygasną.

 Godłem górników są młotki górnicze od roku 1928. Barwy górnictwa to zielony ? kolor przyrody oraz czarny ? kolor podziemnych korytarzy. Znanym pozdrowieniem górniczym stało się zdanie: ?Szczęść Boże?, na co my Wielkopolanie ze swoim racjonalnym sposobem myślenia zwykliśmy odpowiadać: ?Jeszcze lepiej jak kto dopomoże? 🙂

pozdrawiamy ? www.wegiel.edu.pl
W naszym składzie wykopaliście:

 czapka górnika  jak zrobić czapkę górnika  barbrka 2011  węgiel akcyza  jak zrobic czapke górniczą  czapka górnika jak zrobić  galowa czapka górnika  czapka górnicza szablon  czapka górnicza wzór  jak zrobic czapke górnika z papieru  czapka górnicza jak zrobić  odświętny strój górnika  opis odświętnego stroju górnika  grnicza czapka  szablon czapki górnika  galowa czapka gornicza  czapka górnicza  ceny wegla wielkopolska  skup węgla poznań  jak zrobic czapka gornicza  węgiel wielkopolska  św barbara patronka górników  czapka galowa górnika  strój galowy górnika  czapka gurnika do zrobienia  wzór czapki górniczej  wzór czapki górnika  rzezby z wegla  ceny opału wielkopolska  strój górnika  odświętna czapka górnika  górnik strój galowy  sprzedaż węgla poznań górnicza  szablon czapki górniczej  górnik w stroju galowym  opał wielkopolska  cena węgla wielkopolska  swieta barbara patronka gornikow  sprzedaz wegla cena poznan  jak zrobic czapka górnika  ile kosztuje wegiel w polsce barburka  górnik czapka galowy  czapka górnika opis  skład opału wielkopolska  jak wykonac czapkę górniczą  jak wykonać czapkę górnika  czapka górnika cena  wzor na czapke gornicza  jak zrobić górniczą czapkę  ceny opalu wielkopolska 


3 odpowiedzi to “„Barbórka” – Polska tradycja”

Odpowiedz

*