e5nbwvcxe_f Ogrzewanie domu – kilka praktycznych rad | Węgiel

Ogrzewanie domu – kilka praktycznych rad

 

http://wegiel.edu.pl/wp-content/uploads/ogrzewany_dom1.jpg 350w" sizes="(max-width: 300px) 100vw, 300px" />Zastanawiając się nad formą ogrzewania domu musimy odpowiedzieć sobie na wiele pytań.

Jedno z tych pytań to jaki duży powinien być kocioł? Bez względu na to czym będziemy opalać mieszkanie, czy będzie to węgiel brunatny, węgiel kamienny, olej czy gaz nie warto kupować „na wszelki wypadek” większego kotła, niż to wynika bezpośrednio z obliczeń w projekcie. Czasem wyliczenia te są na granicy i skłaniamy się do zakupu tego większego. W zasadzie nic bardziej mylnego. Z reguły wielkość zapotrzebowania na ciepło jest obliczana dla warunków najbardziej niekorzystnych dla danej strefy klimatycznej. Takie warunki np. Od -15 stopni do -25 stopni występują tak naprawdę tylko przez kilka dni w roku, które przypadają na sezon grzewczy. Wtedy kocioł pracuje pełną parą, wykorzystując swoje wszystkie moce obliczeniowe.

Kolejny problem z jakim się zetkniemy to może być brak dostatecznej ilości powietrza do spalania, zwłaszcza jeśli są to kotły z palnikami atmosferycznymi. Takie kotły pobierają do spalania powietrze z pomieszczeni, w którym się znajdują, zatem do takiego pomieszczenia musimy doprowadzić odpowiednią ilość świeżego powietrza bo w przeciwnym razie taki kocioł będzie źle pracował. Zwykle w tym celu wykonuje się otwór nawiewny w ścianie zewnętrznej mniej więcej ok. 30 cm nad ziemią. Jest to niezwykle ważne, gdyż w skrajnych przypadkach kocioł w pomieszczeniu bez takiego otworu będzie się nawet wyłączał. Nie jest dobrym rozwiązaniem gdy taki kocioł ma znajdować się w łazience, gdyż pomieszczenie to będzie nadmiernie wychłodzone i kąpiel tam nie będzie zbyt przyjemna. Również pralnia nie jest najlepszym pomysłem na instalację kotła, bowiem w pomieszczeniach wilgotnych lub nawet w jakiś sposób zanieczyszczonych kocioł szybciej będzie się zużywał.

A co z kominem?

Efektywna wysokość komina liczona od paleniska do wylotu ponad dach powinna mieć co najmniej 4m, w przypadku kiedy odprowadza spaliny z kotła gazowego i 5m w przypadku kotła olejowego. Jeśli komin będzie niższy to ciąg będzie nieprawidłowy. Jest to dość niebezpieczne bowiem jeśli mamy nowoczesny kocioł to przy niewystarczającym ciągu czujniki będą się wyłączać, jeśli natomiast mamy starszy kocioł to spaliny mogą się cofać do pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł. Są sytuacje kiedy z przyczyn od nas niezależnych wybudować komina o wymaganej wysokości. Wtedy koniecznością jest wybranie kotła z zamknięta komorą spalania. Kocioł z zamkniętą komorą spalania pobiera powietrze i odprowadza spaliny współosiowym dwuściennym przewodem wyprowadzonym przez ścianę budynku bezpośrednio na zewnątrz. Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie domu węglem brunatnym lub węglem kamiennym, to pamiętajmy ,że komin trzeba co jakiś czas czyścić.

? www.wegiel.edu.pl

Węgiel brunatny Poznań skład opału
W naszym składzie wykopaliście:

 Dom nie do poznania  piece do cetranego ogrzewania nowa karczma  opalanie węglem brunatnym  ogrzewanie domu  węgiel brunatny opinie  opalanie weglem  ogrzewanie węglem a drzewem jak wyliczyć  palnik na wegiel  ogrzewanie węglem drzewnym  jak pali śię węgiel brunatny  jaki wegiel do centralnego  ogrzewanie domu węglem  najtańsze ogrzewanie  czym palą ogrodnicy  węgiel brunatny nawoz  piec na węgiel kamienny  co robi sie z wegla kamiennego  opalanie weglem kamiennym  palenie w piecu węglem drzewnym  ogrzewanie domu koksem  najtańsze ogrzewanie domu  ogrzewanie domu węglem kamiennym  palenie węglem w piecu  ogrzewanie węglem i gazem  ogrzewanie w ogrodnictwie  czy węglem brunatnym można ogrzewać dom  akcyza na węgiel w ogrodnictwie  jaki węgiel do domu brunatny  palenie weglem brunatnym opinie  jak ogrzewać dom  czym palić w piecu centralnym  jak sie pali weglem brunatnym  kiedy najtańszy węgiel  jaki wielki komin do pieca  ogrzewanie węglem w polsce  czy można palić węglem brunatnym w piecu centralnym  ogrzewanie flotem  problemy z centralnym ogrzewaniem  piece do ogrzewania domu  czym palic weglem czy flotem  jaki duży piec do domku  jaki kociol do palenia mialem  dobry węgiel brunatny  jaki duzy piec  taniej brunatnym czy kamiennym  palenie węglem brunatnym i kamiennym  jak palic weglem kamiennym  ekonomiczne ogrzewanie domu  jak palić wegiel drzewny w piecu  jak tanio ogrzać dom 


18 odpowiedzi to “Ogrzewanie domu – kilka praktycznych rad”

 • arni pisze:

  bardzo polecam ogrzewanie domu pelletem olimp – jest tani, wyskokaloryczny, nie brudzi jak np. ekogroszek, w porównaniu z nim jest o wiele mniej korzystny jeśli chodzi przede wszystkim o finanse.

 • heniek pisze:

  do pieca na pellet najlepiej jest zakupić dobry sprawdzony pellet suchy i kaloryczny wtedy wyjdziemy na swoje

 • Andrzej Wysocki pisze:

  Witam!

  Czy używa Pan pica uniwersalnego, czy dedykowanego do pelletu?
  Robił Pan jakieś porównania z innymi materiałami opałowymi??
  Chętnie wysłucham wszelkich opinii i uwag!

  Pozdrawiam!

  Andrzej Wysocki
  _____________________________
  eRzecznik pelletów Stelmet: LAVA, OLIMP

 • Marian pisze:

  najtaniej można ogrzać dom pelletem, sam ogrzewam dom pelletem Lava i taki sposób naprawdę się opłaca, pellety są ekonomicze i nie brudzą jak ekogroszek.

 • Andrzej Wysocki pisze:

  Witam!

  Cena opału jest płynna i często występują jej wahania.
  Najbardziej opłacalnie jest zaopatrzyć się w większą ilość latem.
  O kaloryczność naszych pelletów, podczas składowania w kotłowni nie ma obaw – są pakowane
  hermetycznie, więc nie utracą swoich właściwości opałowych.

  Andrzej Wysocki
  _____________________________
  eRzecznik pelletów Stelmet: LAVA, OLIMP

 • maro pisze:

  te ceny pelletów firmy Stelmet nie są wysokie widziałem na składach pelety „no name” robione przez jakieś firmy które oscylowały w tych cenach także lepiej zakupić sprawdzony produkt.

Odpowiedz

*